Péřová bunda od firmy Sir Joseph Telur

    

bundu vlastním 3 roky a tak vám přináším dlouhodobější recenzi.

Taky vás nebaví číst několika stránkové recenze a až na samém konci se dočíst, jestli produkt funguje nebo nefunguje.

Péřová bunda od této české firmy funguje!!!!! Je v ní teplo 🙂  Ne, opravdu pokud zvažujete koupi péřové bundy velmi doporučuji si přečíst recenzi celou.

Když vybíráte péřový výrobek, ať je to bunda, spacák, kalhoty nebo cokoliv jiného, vždy dejte pozor na náplň výrobku, nejlepší je husí peří. Také dejte pozor na hmotnost náplně. Dvě bundy, které mají třeba 650 cuinů nemusí být stejné, záleží na hmotnosti dané náplně např. husí peří 240g (650cuin). Hodně lidí mi říká: „Já bych si péřový spacák nebo bundu koupil, ale hodně se bojím vlhkost!“ Ano, vlhkost je velký nepřítel peří. Ale v dnešní době jsou technologie odvádění vlhkosti od těla a nepromokavosti tak upředu, že nemusíte mít obavy. Člověk by si při koupi těchto výrobků měl položit jednoduchou otázku: na co chci péřový výrobek používat? Např. u spacáku se musím zeptat sám sebe, budu spát třeba pod širákem, zmokne mi někdy spacák? U bundy se člověk musí také zamyslet, stojí mi za to tahat druhou bundu v batohu, budu v takových mrazech? Můj kamarád si v péřové bundě lehá na sníh a při dlouhém focení je schopen i usnout a bunda mu nikdy nenavlhla.

 

Také vás překvapuje, že za značkou Sir Joseph se skrývá český výrobce. Než jsem si koupil svou bundu, o této skutečnosti jsem netušil, věděl jsem, že značka Sir Joseph existuje a že je kvalitní, vždyť jí používají horolezci a lidé kteří se pohybují v nejmrazivějších podmínkách. Dneska už vím, že česká výroba outdoorového oblečení je velmi kvalitní a hodná světové konkurence.

Nejdříve jsem péřovou bundu považoval za úplnou zbytečnost, ale po prvním focení v zimní noci jsem přehodnotil situaci a poohlédnul jsem se po péřové bundě. Cíl byl jasný, sehnat bundu s co nejlepšími parametry za co nejnižší cenu, jako správný Čech 🙂

Na stránce českého obchodu Hudy jsem si prošel jejich nabídku péřových bund a bundy od Sira mě hned zaujaly. Nevypadají totiž jako takové ty ,,šampónské´´ nefunkční bundy do města za 5 a více tisíc, takové bundy nejsou to, co hledám.

Značka vybraná, tak se podíváme na jejich stránky, pro mě nové zjištění že značka Sir Joseph je česká značka. Před člověkem, který tuto značku založil klobouk dolů, co dokázal v horolezectví a v době nelehké pro jakékoliv cestování. S jeho zkušenostmi se zimou věřím, že bunda bude opravdu dobrá.

Bundu jsem koupil a už mě čekal jen test v terénu. Koupě proběhla v zimě, tak hned první jasnou noc jsem vyrazil na noční focení na Šumavu, v zimě tu bývá i -30°C. Trochu jsem doufal, že hned nebudu mít takové štěstí na takovou zimu a teplota kolem -15°C mi na test bundy opravdu stačila.

Bundu jsem vzal na sebe a ten první pocit byl jasný: ,,Proč jsem si jí nekoupil už dávno?“ proběhlo mi hlavou.

Co u péřové bundy potřebuji: je dostatečné dlouhá, nejsou rukávy krátké, jak fungují zipy, je teplá, jak očekávám a dá se v bundě pohybovat bez omezení? Určitě si říkáte, že jsem skoro vše mohl vyzkoušet v obchodě. To jsem samozřejmě zkusil, ale něco jiného je zkusit si to v obchodě a pak si bundu vyzkoušet v -15°C v noci v terénu. Všechny zmíněné věci jsem zkusil a nemám bundě téměř co vytknout.

 

 

 

 

 

 

V zadní části je dostatečně dlouhá i při ohnutí na zem mi neleze mikina ven, rukávy také dobré i při natažení. Malou výtku bych měl u zipů, mohli by být trochu robustnější, přeci jen když člověk potřebuje rozepnout kapsu v rukavicích, byl by robustnější jezdec určitě dobrý. Další nedostatek jsem objevil při zapnutí stažené kapuce přes límec bundy. Celkem to škrtí a pohyb hlavou je pak dost omezený. Ale určitě má bunda daleko víc plusů než mínusů. Obrovskou předností jsou pro mě velké kapsy, které ocení každý fotograf, krásně se tam vejde objektiv. Ještě bych zůstal u kapes, ty mě opravdu nadchly, nemám moc rád rukavice, tak mám ruce většinou v kapsách a tady mi skoro přijde, jak kdyby bunda měla v kapsách vyhřívání, ruce se zde opravdu rychle zahřejí. I když mám v kapse objektiv, ruka se mi tam stále vejde. V bundě se dá dobře pohybovat a vůbec neomezuje v pohybu.

 

 

Jedna z větších cest byla návštěva Norska v březnu. Pravda je, že až taková zima tam nebyla, ale alespoň jsem bundu zkusil zabalit a nosit jí pár dní v krosně. Sbalení do kapsy i s velikostí XXL šlo celkem dobře, ale už je to celkem větší kulička, tak s bundou většinou vyplňuji místo v krosně nebo v kufru. Velikost sbalené bundy odpovídá teplotnímu komfortu, nezabírá víc místa než jakákoliv zimní bunda.

Dnes bundu využívám celoročně, vždy jí mám v krosně, když lezu na kopec. Na kopci všechno zpocené svléknu a obléknu bundu, je dobrá i proti větru.

Bundu doma mám volně v kumbále, leží mi na kufru. Neměla by být složená a neměla by viset na ramínku kvůli peří. Občas bundu načechrám a promačkám, aby se peří načechralo.

Bundu mám 3 roky a ještě nepotřebovala vyprat, ale po letošní zimě jí pošlu přímo k výrobci aby mi jí vyčistil.

Závěrem můžu dodat, že s bundou jsem velmi spokojený. Dnes jsem zase o něco starší a možná bych preferoval bundu s trochu vyšším teplotním komfortem.